Yazın bir solukta okuyacağınız kitaplar

Yazın başka keyfidir bir solukta okunacak kitaplar. Okuyacak kitap bulamadığınızda ise kitabın da yaşı yoktur, eskilerden de okusam olur diyenlerdenseniz yeni kitapları görünce fikrinizin değiştiğini fark edeceksiniz. Bu yazın en çok okunacağını düşündüğüm kitapları kısaca :

Bazı kitaplar neredeyse kendiliğinden çıkar ortaya; elinizdeki kitap da onlardan biri diyen ‘Murathan Mungan’nın yeni kitabı  “Güne Söylediklerim” için  düz yazılarını bir araya getiren bir solukta okunacak kitaplar arasında ilk sırada yerini alıyor.

Buket Uzuner‘in 2012 yılında yayınladığı “Su” romanında tanıştığımız gazeteci Uyumsuz Defne Kaman’ın maceralarına bir yenisini daha ekledi.  Heyecan ve gerilim dolu kurgusuyla “Toprak”, Buket Uzuner’in diğer romanları gibi pek çok farklı katmandan oluşan felsefi bir özellik taşıyor.

Kitaplarını okurken daha çok sevdigim Zülfü Livaneli’nin yeni kitabı ise “Konstantiniyye Oteli” ile zengin bir insan panoramasıyla İstanbul’un derinliklerine inerken, şehrin büyülü ama bir o kadar da acımasız atmosferiyle bizi buluşturuyor.

İngiliz roman yazarı Helen Fielding’in 30’larında Londra’da yalnız yaşayan, yaşamına değer ve aşk katmak isteyen bir kadın olarak yarattığı Bridget Jones’un, günlük hayatta uğraştığımız basit şeyleri konu alan romanı yazın en çok okunacak kitaplarından olmaya aday .