Seyahat Etme Arzusu Uyandıran Oscar 2015 Adayı 2 Film!

Bir ay sonra gerçekleşecek olan 87. Oscar Törenlerinden önce, aday olan filmlerden ilham alarak bizi seyahate teşvik eden  Oscar  Adayı  2015’in 2 Filmini seçtik.

1- Theory of Everything, Cambridge- İngiltere

Stephan Hawking, elbette modern bi lim tarihini değiştiren bir İngiliz fizikçi, teorisyen ve yazar olması kadar genç yaşında teşhisi konan ALS hastalığı ve yaşadığı zorlukl ara karşı verdiği mücadeleyle hepimizin hafızasına yer etti. 1965-1991 yılları arasındaki hayatını anlatan Theory of Everyth ing ” Her Şeyin Teorisi”‘ni izlerken Hawking’le özdeşleşen Cambridge Üniversitesi’nin kampüsü hepimizde merak uyandırıyor. Eski Roma ve Sak son yerleşimi olan Cambridge, 1209’da kurulan üniversitesi sayesi nde her za man genç ve dinamik bir şehir olmuş. Orta Çağ binalarının korunduğu kolejleri, İngiltere’nin en zarif dini yapılarından olan King’s Collage Chapel, Cam Nehri manzarası, St. John Köprüsüyle Cambridge büyüleyici bir şehir.

2- Whiplash, New York-ABD

Bir işe tutkuyla bağlı olmak ve her şeye rağmen kendini başarmaya adamak, bunu dile getirmek veya yazmak kadar kolay değil elbette. Whiplash; küçük yaşlarda bateri çalmaya başlayan Andrew’un başarılı bir Müzik adamı olma hayalini ve bu uğurda verdiği emeği konu alıyor. Kendine göre dünyanın en iyi Müzik okulu olan Shcarffer Konservatuarı’na girmesi ve okulun en yetenekli ve sert hocası olan caz duayeni Terence Fletcher’la tanışması onun için yeni bir sınavdır. Fletcher, Andrew “en iyi” olana kadar onu rahat bırakmayacaktır. caz duayeni bir hoca ile öğrencisinin ilişkisini konu alan film, cazın evi olarak bilinen Harlem’e götürüyor bizi. caz müziğin tutkuya dönüştüğü Harlem caz kulüpleri, New York’un en renkli yaşamlarından birine tanıklık ediyor.