Masal Diyarı Alsace

Geçen hafta Avrupa standartlarına göre kalabalık bir grupla 7 kişilik, ( 5 yetişkin 2 çocuk ) 4  günde yaklaşık 550 km arabayla yolculuk yaparak Fransa’nın ünlü Alsas-Loren Bölgesi’ndeki Şarap Yolu’nu keşfettik. Fransız mutfağının dayanılmaz lezzetleri; bizi mis gibi makaron kokusuyla şiddetle kendisine doğru çeken pastaneleri; kulağa şiir gibi gelen Fransızca diliyle biz dört günlük turumuz sırasında  tüm köylerine hayran olduk.

Paris’te çıkan olayların ilk haftasında oraya gidişimiz ise herkesin aklına aynı soruyu getirdi:  ülkeye giriş nasıl olacak? Şehirde guvenlik açısından askerler dolaştıran  ‘Strasburg’, 20 Kasım’da baslayan noel hazırlıklarını  biraz yavaslatmış gibiydi. Köy, kasaba gezdiğimiz gezide Strasbourg – Colmar arasında ise ilk durağımızdı: Obernai

0015

Rotamızsa söyleydi : Strasbourg  ( gece konaklama) –  Obernai –  Ottrot – Barr  – Ribeauville – Hunawihr – Riquewihr – Eguisheim –Turckheim –   Kaysersberg  – Colmar ( gece konaklama)

0016

0016 copy

0013

‘Hunawihr’ı  yaşam alanı olarak seçen leylekler Alsace bölgesinin sembolu.

0011

0014

0014

00147

Screenshot_5

21 Kasım günü ‘Colmar’da kaldığımız gece de ise şehir Noel’e hazırdı. Yarı ahşap, sardunyalarla donanmış bu binalar Noel suslemeleri ile muhteşemdi. Colmar ve çevresinde özellikle bağbozumu ve yılbaşında yogunluk hissedilir derecede fazla.  ‘vaaw!’ diyecek kadar en turistlik olanlarsa Ribeauville, Eguisheim, Turkheim, Riquewihr.  Kafeler, restoranlar olağanüstü çekiciyken şehirde sağnak yagmura yakalanmak inanılmaz sanssızlık.  Noel heyecanını dolu dolu yaşatan kasabaların etrafı bağlarla çevrelenmiş 4 mevsim seyre doyulmuyor.

Alsaz şarap yolu kasabalarından Kaysersberg ise bir başka güzel. Fransa demek pek çoğunuz için Paris, Cote d’Azur ya da Provence’tir. Fransa ve Almanya sınırındaki Alsace bölgesi genelde gözden kaçar, oysa çok büyük bir kayıp olduğunu belirtmek isterim.  Alsace, özellikle gotik mimari, çiçek ,özellikle sakız sardunya ve şarapseverler için çok güzel bir rota.