Elazığ ve Malatyayı Nasıl Bilirsiniz?

Bu iki Doğu Anadolu şehrinin geçmişten bu güne çok farklı kültürlere ev sahipliği yaptığını ve hala Anadolu’nun en kozmopolit kentleri olduğunu bilir miydiniz?

Mesela Malatya sadece kaysıları ile meşhur olmanın ötesinde köklü tarihsel geçmişiyle görenleri büyüleyen bir güzergahtır. Malatya’nın zengin tarihi geçmişi Hitit, Asur, Selçuklular ve Memlüklerden oldukça fazla eserler bıraktı. Tam da bu yüzden UNESCO “Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi”ne Türkiye’den en son dahil edilen 13 tarihi alandan biri olan ve milattan önce 5 binli yıllara tarihlenen Aslantepe Höyüğü var.

Elazığ’a gelirsek, bu güzel doğu Anadolu kentinin MÖ 20. yüzyıldan kalıntılar barındırdığını bilir miydiniz? Eski Elazığ olarak bilinen yerin bugün bir açıkhava müzesi olduğunu, camisinden kilisesine, müzesinden kalesine bu antik kentin adının Harput olduğunu?

Bu nedenle bu güzergahta Keban ve Karakaya Barajı kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan eserlerin sergilendiği Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Antik Kent Harput kadar önemli. Yine Malatya merkezde en eski çarşılardan ve bir dönem çok sayıda demirci ustasının faaliyet gösterdiği Demirciler Çarşısı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Aslantepe Höyüğü ve Malatya’nın 500 yıllık camileri kadar değerli.