Bu savaş başka…

Spotify’ın verilerine göre en fazla dinlenen sanatçılar, albümler ve şarkıları geçtiğimiz günlerde belli olmuştu.

Üst üste ikinci kez dünyanın en çok dinlenen sanatçısı ünvanını Drake yine zirveyi elden bırakmadı. Geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık 3 kat daha fazla -4,7 milyar- dinlendi. ZAYN, en iyi çıkış yakalayan isim oldu. Diğer platform Fizy’de ise Rihanna yabancı şarkıcı tercihi tüm dünyada büyük bir dinleyici kitlesine sahip. En çok dinlenen yabancı albüm unvanını yine Rihanna’nın ANTI’si kazandı.

SPOTİFY, APPLE SANATÇILARA NE KADAR ÖDÜYOR?

Bu savaşta kim ayakta kalır, bilinmez ama siz de benim gibi “Spotify, Apple sanatçılara ne kadar ödüyor?” diye soruyorsanız, hemen bu sorunuza açıklık getirelim. Abonelerinden gelen paranın %70’i eser sahibi şirket ve sanatçılara giderken, çalınan her parça için yayıncı şirkete 0.25 cent (1 Türk Lirası) ödeniyor. Bunun yüzde 15’i sanatçıya ödeniyor.

Ayrıca Spotify’ın CEO’su Daniel Ek, Barrack Obama’ya kendisi için özel oluşturulan “Playlist Başkanı” adlı pozisyon için iş teklifi yapmış kimi köşe yazarları tarafından kendini gündeme getirmeyi başarmıştı. Spotify şu anda Apple’in tek rakibi olsa yılda 10 dolardan daha az ödediğin Turkcell aboneleri için Fizy de güzel uygulama.