Başkenti karıştırılan ülke: Portekiz

Hangisi? Portekizcesi Lisboa olan, lakin “lişbuua” diye okunan şehirin ‘Porto’ ile benzerlikleri İstanbul ile İzmir gibi. Lizbon için 3 gün, Sintra-Cascais-Cabo da Roca turu için 1 günden biraz fazla, Porto için 2 gün, Porto’dan Braga bir gün kalarak  baharı da güzelce karşılayabilirsiniz.

Portekiz’e gidecek olanlar için birkaç tatlı önerimiz var: ilk tavsiyemizse yükünüz hafif enerjiniz ise yüksek olsun.

EN ÜNLÜ PORTEKİZ TATLISI?

Gerçekten çok lezzetli! Pastel de Nata: Yumurtalı muhallebili turtanın en güzel servisi, kalıp hamurda sıcak yapılır. Fırından çıkar çıkmaz üzerine tarçın ve pudra şekeri serpiliyor.

Ye – iç – gez olarak adlandırılan Portekiz’e her gidenin denediği en bilenen tatlısı Nata’yı Lizbon’da 15 no’lu tramla gidebileceginiz en meşur pastanesi Pasteis de Belem’de ve ayrıca yolunuz Sintra’ya düşerse de cafe A Piriquita‘da muhteşem tatlılarından casa do preto‘yu mutlaka yemenizini öneririm.

ŞEHRİN EN TURİSTLİK MEKANLARI

Porto’da Majestic Café ile Lizbon’da  ise Cafe A Brasileria – Confeteria Nacional (1829) –    Pastelaria Suiça (1922) –    Nicola (1787) –    Casa Brasileira şehrin en turistlik mekanları arasında yerini alıyor.

ŞEHİRDE ULAŞIM?

Şehiri doya doya da gezmek için ideal olan Lisboa Card ya da tüm toplu taşımalarda geçerli olan 2 günlük kart almak daha akıllıca çünkü tek yön gidiş ücreti: 2.8€.

Porto’yu en az 1 gün, en turistlik hattı olan Lizbon’u 15 – 28 numaralı tramlarla gezmek muhteşem.

Havaalanlarına ulaşım metroyla da yapılabiliyor. Lizbon’da Sao Sebastiao’dan aktarma yaparak  metro ile maksimum 45-50 dakika.


FADO NEREDE DİNLENİR?

Nam-ı diğer Portekiz’ türküsü. Fado nerede dinlenir diyecek olursanız Lizbon’da 28 no tramla en turistlik hatla birlikte gideceğiniz Clube De Fado’ya sabahtan rezervasyon yaptırmanızı ve gitmeden http://www.clube-de-fado.com/ Fado nedir diye merak edenler için, bakmanızı öneririm.

BACALHAU PİŞİRMENİN 365 YOLU VAR!

Ne yenmeli derseniz: Bir Portekiz restoranına sadece bir kez baktığınızda, hemen Portekizlilerin “bacalhau”yu (tuzlanmış ve kurutulmuş marina balığı) çok sevdiklerini anlayacaksınız. Portekizliler; yılın her gününe bir bacalhau reçetesi için, olduğunu söylüyorlar!

Porto’nun Nam-ı diğer Eyfel’i: Louis Bridge