Baltık Ülkelerinin 3 Güzeli: Tallin, Riga, Vilnus

Geçtiğimiz ay  Stockholm’dan Viking Line adlı firmanın dev gemisiyle Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de 1 gun kalarak Baltık Ülkelerinin 3 Güzeli:  Estonya’nın baskenti Talin’den Riga’ya Vilnus’a gittim. Bayram tatilinizi nasıl değerlendirirsiniz bilemiyoruz ama işte sizin için bir öneri: Yaşayan müze: Tallinn Rocca Al Mare Açık Hava Müzesi’yle başlayalım o halde.

YAŞAYAN MÜZE: ESTONYA AÇIK HAVA MÜZESİ

Bir ülke ziyaretinde en önemli amaç, o ülkenin tarihine ve kültürüne dokunabilmek. Yöresel kıyafetleriyle de Yaşayan Müze diyerekte adlandıralan Estonya Açık Hava Müzesi’ne gemi terminalinde bulunan Talin’in meşur beyaz taksileriyle gittik.  Açık Hava Müzesi’nde 12 tane çiftlik, yel ve su değirmenleri, kilise, yangın istasyonu, taverna ve okul var. Müzeyi ziyaret ettiğinizde, Estonya halkının eski kırsal yaşamına dair fikir edinme şansı buluyorsunuz.

Talinde gezilecek yer başka neresi derseniz :

Raekoda – Belediye Binası / Town Hall
Raeapteek – Belediye Binası Eczanesi / Town Hall Pharmacy
Katariina Käik – Katerina Pasajı / St. Cathrine’s Passage
Dominik Manastırı / Dominican Monastery
Talin Şehir Müzesi / Tallinn City Museum
Kutsal Ruh Kilisesi / Holy Spirit Church
Toomkirik – Bakire Meryem Katedrali / The Cathedral of Saint Mary the Virgin
Kiek In De Kök – Topçu Kulesi / Artillery Tower

‘RİGA’  MİMARLAR İÇİN VAHA BİR ŞEHİR

vilnius-156334

Baltık bölgesinin bir diğer ülkesi ise Letonya’dır. Letonya deyince de elbette akla ilk gelen kent ülkenin güzel başkenti Riga’dır. Peki Riga’da nereleri görmeli, neler yapmalı?

Belediye Meydanı’ndan (Ratslaukums)  Aziz Peter , Riga St Peter’s Church asansörle kilisenin tepesine çıkıp Daugava Nehri’nden Baltık Denizi’ne manzarası mutlaka görülmeli.  Şehir mimarlar için bir vaha. Jugendstil de dedikleri Art Nouveau yapı tarihe meydan okurcasına tüm Riga’yı süslüyor.
Liv Meydanı’na geldiğinizde şu anda konser salonu olarak kullanılan, Büyük Lonca ve hemen yanında Küçük Lonca binalarını göreceksiniz.
Eski şehirdeki Üç Biraderler en eskisi 15.yy’dan kalma eski Riga evlerinin en güzel örneklerinden Talin’den yaklaşık 5 saat.

KEHRİBAHAR – AMBER ALMADAN DÖNMEYECEĞİNİZ YER

Vilnius_senamiestis

Dilencisi de olan küçük kendi halinde yaşayan bir şehir. Vilnius’ta 1200’den fazla Ortaçağ dönemine ait yapı ve 48 adet büyük kilise bulunuyor. Riga’dan ister tren, ister otobusle Vilnius yaklaşık 5 saat.

Neris nehri kenarında 1323 yılında kurulan Vilnius şehrinde görülecek yerler Katedral Meydanı, Gediminas Kulesi, Gediminas Heykeli, Şafak Kapıları, St Peter ve St Paul Kilisesi, Amber galerisi ise mutlaka görülecek yerler arasında ilk sırada yerini alıyor.