Baharın En Keyifli Destinasyonları …

Seyahat etmeyi sevenler için  23 Nisan , 1 Mayıs, 19 Mayıs tatili derken bu aylar bizi daha da plan yapmaya itiyor. Her mevsimin ayrı bir güzelliği olsa da günlerin uzun olmasıyla seyahat etmeyi tercih ettiğim aylar arasında yerini alıyor. Yurticinde Kapadokya, Halfeti, Kaş, Ağva, Safranbolu, Antakya bizim keşfetmekten büyük keyif aldığımız rotalar. “Baharda nerede tatil yapılır?” diye siz de araştırıyorsanız, baharda daha çok tercih edilen destinasyonlar kısaca …

Adana:

Neden Nisan’da Adana? En güzel mevsimiymis,  Nisan… Portakal Çiçeği mevsimi… Müthiş güzel . Yaz görünümlü bahar yani Nisan’ın ilk haftasında gitmek için başka bir neden ise rengârenk giysiler ve kostümler içindeki 50 bin kişinin korteje katılacağı Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalını şiddetle öneriyor, eğlecenin turuncu hatıralarını unutamıyacaksınız.

Kapadokya:

Kimse yazın sıcağında ter içinde, ya da kışın karlar altındaki ören yerlerini gezmekten zevk almaz. Kapadokya’yı gezerken çok kışa kalsakda  Ihlara veya Güvercinlik Vadisi, Zelve Açık Hava Müzesi, Göreme Açık Hava Müzesi, mağaraları gezmek için ‘ bahar’ en güzel başka mevsimidir. Kapadokya’nın insanı tarih öncesi çağlara götüren atmosferini hissedip, bir de peri bacalarının üzerinden balon turu yaparsanız, alın size harika bir ilkbahar tatili!

Halfeti:

Baharda gezilecek yerler listemin ikinci sırasında Halfeti var. 2010 senesi Kurban Bayramında gittigimiz ‘Gap turu’ bahanesiyle Birecik Barajı’nın suları altında kalsa da, Halfeti’nin hâla çok etkileyici bir bölge olduğunu düşünüyorum. Urfa’nın kuru sıcağı başlamadan Fırat Vadisi, Rumkale, Savaşan Köyü’nün görmenizi tavsiye ederim.

Kaş:

Kaş! Akdeniz’in incisi! Son yıllarda iyice popüler olmasının çok sebebi var. Masmavi denizi, Scuba dalış, yamaç paraşütü, doğası, en güzel koyları ve en lezzetli yemekleri. Yaz kalabalığı akın etmeden, mor begonvillerin tadını çıkarmak için ilkbahar ideal.

Şirince:

Bu sene ve her sene oldugu gibi baharda gitmek istedigim destinasyonlar arasında. Şaraplarını mı desem, doğasını, yeşilini, oksijen sarhoşu yapan havasını mı desem… Şirince’nin o doğal köy havası, sıcak halkı ve elbet mis gibi havası insanı cezp ediyor.

Ağva:

İstanbul’dan çok da uzaklaşmadan, sadece hafta sonu için Ağva’ya gitmek çok akıllıca. Hem kısa sürede ulaşıyor olmak, hem de Göksu Deresi’nin, yeşilin birçok tonunu görüp, bisiklet kiralayıp güzel vakit geçiriyor olmak, Ağva’yı bu kadar popüler yapıyor. Doğanın uyanışını ve baharın ilk güneşlerini hissetmek için güzel bir kaçamak.

 Safranbolu

Memleketim Safranbolu’ya gideceklerin Amasra’yı da görmelerini bende öneririm. Gezilecek
yerler arasında Yemeniciler Çarşısı, Demirciler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Eski Hükümet Konağı,
Cam Balkon Seyir Terası, İncekaya su kemeri, Mencilis mağarası  Çarşıların hepsi birbirine bağlantılı olduğu için burayı gezmek oldukça kolay. Hediyelik alternatifi de oldukça fazla.  Eski Hükümet Konağında eskiye ait canlandırmalar mevcut. ‘İmren ‘ Safranbolu’nun en meşhur lokumcusu

ANTAKYA

Dünyanın en muhteşem mozaik müzelerinden biri, Aziz Piyer Kilisesi (St. Pierre ), restoranlarıyla meşhur Harbiye, inanılmaz bir yapı olan Titus Vespasianus Tüneli, şehirde görülecek yerlerden bazılarıdır.  Antakya sokakları ve evleri Türkiye’nin zenginlikleri arasında yerini alıyor Antakya’da kültürel çeşitlilik had safhada baharda keyif alacağınız tadı damagınızda kalcak destinasyonlar arasında.