5 Adımda ‘Karaköy’ Hattı

 

5 Adımda ‘Saffet Emre’nin kitaplarından da oldukca ününü duydugum  ‘Kadıköy – Karaköy’de  hattında alternatif arayanlara muptelası olunacak bi kaç yer .

1 ) Kılıç Ali Paşa Camii’nin tam karşısından Tophane’nin yanından yukarıya çıkan cadde. Caddenin ismi biraz kötü  : ‘Boğazkesen’ son zamanlarda ciddi bir değişiklik geçiriyor.

2) Boğazkesen Caddesi yokuşun devamında sol kolda müthiş bir yer bulunuyor. Müze gezmekten keyif alıyorsanız görülmeye deger.   Fransız Yetimhanesi St. Joseph  ve kartonpiyer müzesi.

3) Yokuşun oradan devam ederseniz ,  İçinde yapılan yeni yerler oldugu ‘Tomtom Sokak’ gerçekten çok sıradışı. Bu sokakta 3 önemli yer var : ‘İtalyan Lisesi’ , ‘İtalyan Başkonsolosluğu’ , ‘Venedik Sarayı’ . Sokağın sonunda ise eski Fransız Kapitülasyon Mahkemesi bulunuyor.

4) Sokağa devam edersiniz eğer  Tomtom Suits’in, en üst katında  ‘Nicole’ adında harika bir restorant var. İstanbul manzarasını görüyor … kahve içmek isterseniz de güzel bir secim …

5 ) Tomtom’un karşı da Çukurcuma … OrhanPamuk’un Masumiyet müzesinin olduğu yer … Asıl ününü  müzeye mi borclu bilinmez ama Antikacılar müzenin ününü unutturacak kadar hoş.  .