Strasburg’da Yılbaşı

Paris saldırılarının gölgesi ve yoğun güvenlik önlemleri altında da olsa Avrupa’nın en büyük Noel pazarlarını kurdu. Hemen her bölgede bir Noel pazarı gezilebilir. Ancak Strasbourg’un en zengin ve en çok ziyaret edilen pazarları şunlar:

Petit France: İsmi Küçük Fransa anlamına gelen semt, 1988’den bu yana UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde.

Broglie: En fazla seçenek burada kurulan pazarda. Koridorlarda sıkışmalar hasıl oluyor.

Gutenberg Meydanı (Place Gutenberg): Strasbourg Johannes Gutenberg’in matbaayı icat ettiği yer.

Katedral Meydanı (Place de la Cathédral): 1000. yaşını kutlayan katedralin bulunduğu meydan her zaman en fazla turist yüklenen yer.

Kléber Meydanı (Place Kléber): Hayatın rutin akışında gösterilere sahne olan meydanda bu yıl daha az stant sergi açtı. Buna rağmen çok kalabalık.

Colmar: 200 yıl öncesini anlatan bir film setine adım attığınız hissi uyandıran Colmar, kent merkezine yaklaşık 70 kilometre mesafede. Stantların kurulduğu alan Petit Venise (Küçük Venedik), içinden geçen kanalda gondolla kısa gezintilerin yapıldığı bir yer.

Riquewihr: Fransa’nın en güzel köyleri listesinde yer alan bağlarıyla ünlü Riquewihr’de Noel stantları, mis gibi pasta ve bisküvi kokusu yayılan dükkânlar arasında kurulu. Riquewihr’i ziyarete gelenler için şarap ve peynir degüstasyonları düzenleniyor.

Ne yenir?

Tarte Flambée ve Baguette Flambée: Tarte Flambée, üzerinde çoğunlukla peynir çeşitleri ve küçük jambon dilimleri bulunan bir tür pizza. Baguette Flambée ise aynı malzemelerin baget üzerine transfer edilmesiyle ortaya çıkan yiyecek.

Ne hediye alınır?

Leylek motifli eşyalar: Alsas leyleklerin göç rotasında yer alan bir bölge. Şehir merkezinden uzaklaşıp kırlık alanlara doğru giderseniz çatılarda leylek yuvaları ve en az bir leylek görürsünüz. Kent merkezinde adım başı karşınıza çıkacak hediyelik eşyalar arasından leylek motifli olanları seçebilirsiniz.

Screenshot_2

Screenshot_3

Screenshot_4

Screenshot_6

Screenshot_7

Screenshot_8