Dondurmanın Mutlulukla İlgisi Olmalı

‘Dondurmam kaymak’ dediğimiz günler eskide mi kaldı? bilinmez ama yazın en populer ikramlıklarından olan ‘dondurma’ya  her geçen gün sıra sıra yeni çeşitler eklendi. Mojitolu, karpuzlu, elmalı, kahveli, güllaçlı, bisküvili ve hatta sebzeli… Benimse bıçakla kesilebilecek kıvamdaki Türk dondurmaları  ‘yaz – kış’ kahvenin yanında aklıma ilk gelen tercih. 2015 Yazının Sevdiğim Farklı Dondurma İstasyonları ise kısaca soyle  ….

Eataly

Mekânda iki farklı dondurma seçme şansınız var. İlki meşhur Venchi dondurmaları, daha sert ve Türk damak tadına daha uygun. Temelinde günlük süt, krema ve en iyi meyveler var. Alpler’deki beyaz cins ineklerin sütünden günlük yapılan dondurmalardan külahta salınanı ise orman meyveli ve mango-şeftalili. Üç farklı boydaki dondurmaların fiyatları ise 10-24 TL arasında.  Diğer seçeneğiniz ise Lait dondurmaları. Onlar ise gelato kategorisine giriyor. Tamamen sütten yapılanının adı fiordilatte. En çok tercih edileni bu olsa da (7-14 TL) Nutellalı ve espressolu gibi farklı çeşitleri de (8-14 TL) büyük bir grubun favorisi.

Kendi dondurmanı kendin tasarla

Magnum’larınızı dilediğiniz gibi tasarlayabileceğiniz bir yer var artık. Bitter, sütlü veya beyaz çikolataya bulattığınız dondurmanız için saray helvası, gül yaprakları, patlayan altın toplar gibi ilginç tatların bile olduğu 20 çeşit kaplama malzemesinden dilediğiniz üçünü seçiyorsunuz (bir Magnum 7,50 TL). Bağdat Caddesi’ndeki dükkânın içinden kuyruk, kapısının önündeki merdivenlerden de tasarımlarını acımadan mideye indiren bir kalabalık eksik olmuyor.

Organik ürün severler için 

Fenerbahçe’nin bugünlerde gözdesi olan mekan Lutfiye’nin organik ürünlerle yapılan dondurmanın sunumu ise hem göze hem de damağınıza hitap ediyor.